جدیدترین ها

» ماه ذی الحجه » فضیلت و چگونگی خواندن نماز روز آخر سال قمری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۸ - ۱:۳۵

 کد خبر: 994

به بهانه آخرین روز ماه ذی الحجه؛

فضیلت و چگونگی خواندن نماز روز آخر سال قمری

برای آخرین روز سال قمری در مفاتیح نمازی بیان شده که هر کس آن را به جا آورد آن سال را با خیر و خوبی به پایان برده و شیطان نیز با این عمل ناراحت می شود.

فضیلت و چگونگی خواندن نماز روز آخر سال قمری

برای آخرین روز سال قمری در مفاتیح نمازی بیان شده که هر کس آن را به جا آورد آن سال را با خیر و خوبی به پایان برده و شیطان نیز با این عمل ناراحت می شود.

فضیلت و چگونگی خواندن نماز آخرین روز سال قمری عترتنابه گزارش عترتنا / تقویم عبادی: آخرین روز ذی الحجه برابر با آخرین روز سال قمرى است که براساس نقل روایتی از مرحوم «سیّدبن طاووس» اگر کسی در این روز، دو رکعت نماز بخواند با کیفیتی که در ادامه بیان می شود سالش را با خیر وخوبی به پایان می برد و شیطان نیز از این عمل ناراحت می شود. 

کیفیت خواندن این نماز

شيخ عباس قمي در مفاتيح الجنان، به نقل از کتاب «اقبال» مرحوم «سیّدبن طاووس» نماز آخرین روز سال قمری را چنین نقل نموده است:

سیّد در کتاب «اقبال» براساس یک روایت ذکر کرده است که در روز آخر ذی الحجه دو رکعت نماز بجا آورد، و در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و ده مرتبه «قل هو اللّه احد» و ده مرتبه «آیة الکرسىّ» را بخواند و پس از نماز بگوید:

اللَّهُمَّ مَا عَمِلْتُ فِي هَذِهِ السَّنَةِ مِنْ عَمَلٍ نَهَيْتَنِي عَنْهُ وَ لَمْ تَرْضَهُ وَ نَسِيتُهُ وَ لَمْ تَنْسَهُ وَ دَعَوْتَنِي إِلَى التَّوْبَةِ بَعْدَ اجْتِرَائِي عَلَيْكَ اللَّهُمَّ فَإِنِّي أَسْتَغْفِرُكَ مِنْهُ فَاغْفِرْ لِي وَ مَا عَمِلْتُ مِنْ عَمَلٍ يُقَرِّبُنِي إِلَيْكَ فَاقْبَلْهُ مِنِّي وَ لا تَقْطَعْ رَجَائِي مِنْكَ يَا كَرِيمُ

ترجمه: خدایا آنچه در این سال انجام دادم، از عملى که مرا از آن نهى کردى، و به آن راضى نبودم، و من آن را فراموش کردم، ولى تو فراموشش ننمودى، و پس از گستاخی ام بر تو، مرا به توبه دعوت کردى، خدایا من از تو آمرزش میخواهم، پس مرا بیامرز، و آنچه انجام دادم از عملى که به تو نزدیکم کند، از من قبول کن، و امیدم را از خودت قطع مکن اى کریم.
این مطلب عترتنا را هم ببینید
اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید غدیرخم

فضیلت خواندن این نماز

در ادامه آمده است که وقتى چنین کردى شیطان مى گوید: واى بر من! هرچه در مدّت این سال زحمت کشیدم (و او را وسوسه کردم) با این عمل، همه را از بین برد و سالش را به خیر پایان داد!

همچنین آيت الله العظمي مكارم شيرازي بعد از نقل اين عمل در كتاب مفاتيح نوين، آورده اند: مناسب است همين عمل، در پايان سال شمسى (روز آخر اسفندماه) نيز به قصد استحباب مطلق انجام شود.

*مفاتیح الجنان / مفاتیح نوین / اقبال الاعمال
انتهای پیام/.

برچسب ها : , , ,
دسته بندی : ماه ذی الحجه
به کانال تلگرام عترتنا بپیوندید: Etratona@
شبکه های اجتماعی عترتنا:

با عترتنا در شبکه های اجتماعی همراه شوید:

ارسال دیدگاه

تبلیغات