جدیدترین ها

» تقویم عبادی » اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید غدیرخم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۵:۰۴

 کد خبر: 915

اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید غدیرخم

از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد کردند که برای این روز در کتاب مفاتیج اعمالی ذکر شده که در ادامه از نظر می گذرد.

اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید غدیرخم

از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد کردند که برای این روز در کتاب مفاتیج اعمالی ذکر شده که در ادامه از نظر می گذرد.

اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید غدیرخم عترتنابه گزارش عترتنا / تقویم عبادی: از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد کردند که برای این روز در کتاب مفاتیج اعمالی ذکر شده که در ادامه از نظر می گذرد.

اعمال شب عید غدیرخم

شب هیجدهم ذیحجه، شب عید غدیر و شب با شرافتى است که سیّد در اقبال دوازده رکعت نماز به یک سلام به کیفیتى مخصوص براى این شب با دعائى نقل کرده است. علاقمندان می‌توانند به کتاب اقبال رجوع کنند.

اعمال روز عید غدیرخم

روز هیجدهم روز عید غدیر و عید اللهِ الاکْبَرْ و عید آل محمّد (عَلیهمُ السلام) است و عظیم‌ترین اعیاد است و خداوند مبعوث نفرموده پیغمبرى را مگر آن که این روز را عید گرفته است و حرمت آن را دانسته است. در روایتی آمده که از امام صادق (ع) پرسیدند که آیا مسلمانان غیر از جمعه، عید قربان و عید فطر، عید دیگری دارند. امام فرمود بله عیدى هست که از همه اینها احترامش بیشتر است. آن روزى است که رسول خدا (صَلَّى اللهِ عَلِیهِ وَ آله) امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) را به جانشینی خود معرفی کرد و فرمود که هر کس من مولا و آقاى اویم پس على مولا و آقا و پیشواى اوست و آن روز هیجدهم ذى الحجّه است.

راوى از امام پرسید: در آن روز چه اعمالی باید انجام داد؟ امام فرمود: که باید روزه بدارید و عبادت کنید و محمد و آل محمد (عَلیهم‌السلام) را یاد کنید و بر ایشان صَلَوات بفرستید .

این مطلب عترتنا را هم ببینید
در ایام غدیر مردم سیره و زندگی و فضائل امیرمومنان(ع) را مطالعه کنند

امام رضا (علیه‌السلام) به پسر ابى نصر فرمود: هر کجا که باشى سعى کن که روز غدیر نزد قبر مطهّر حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) حاضر شوى چرا که خدا در این روز گناه شصت ساله مومنین را می‌آمرزد. و در این روز دو برابر آنچه که در ماه رمضان و شب قدر و شب فطر از جهنم آزاد کرده، آزاد می‌کند. و بخشش یک درهم به مؤمن محتاج بدهى برابر است با هزار درهم که در اوقات دیگر احسان شود.

برای این روز فرخنده ومبارک اعمال مستحبی وارد شده است از جمله:

۱-روزه گرفتن که کفاره ۶۰ سال گناه است.

۲-غسل کردن

۳- خواندن زیارت حضرت امیرمؤمنان (ع) و سزاوار است که انسان هر کجا باشد سعى کند خود را به قبر مطهر آن حضرت برساند. براى امام در این روز، سه زیارت مخصوصه نقل شده که یکى از آنها زیارت معروفه به “اَمینُ الله” است که از نزدیک و دور خوانده مى‌شود و آن از زیارات جامعه مطلقه است.

 ۴-خواندن دو رکعت نماز که در مفاتیح الجنان آمده است.

۵- خواندن این دعا در هنگام ملاقات برادران مومن : الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین والائمه علیهم السلام. نیز بخواند: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى اَکْرَمَنا بِهذَا الْیَوْمِ وَ جَعَلَنا مِنَ الْمُوفینَ بِعَهْدِهِ اِلَیْنا وَ میثاقِهِ الَّذى واثَقَنا بِهِ مِنْ وِلایَهِ وُلاهِ اَمْرِهِ وَالْقُوّامِ بِقِسْطِهِ وَ لَمْ یَجْعَلْنا مِنَ الْجاحِدینَ وَالْمُکَذِّبینَ بِیَوْمِ الدّینِ

۶- همچنین در این روز بر پوشیدن لباس زیبا و پاکیزه، نیز شادی کردن و پیروان علی(ع ) را شاد کردن، عفو نمودن دیگران، صله رحم، هدیه دادن، رفع مشکلات مردم، دیدار با مومنان و دوستان و فرستادن درود فراوان بر پیامبر وآل او (ص) تأکید شده است.

این مطلب عترتنا را هم ببینید
فضیلت و چگونگی خواندن نماز روز آخر سال قمری

۷-روز عید غدیر روز برطرف شدن غم‌هاى مومنین است. این روز، روزى است که حضرت موسى(ع) بر ساحران غلبه کرد و خداوند آتش را بر ابراهیم خلیل (ع) سَرد و گلستان کرد. و حضرت موسى (ع) یوشع بن نون را وصىّ خود گردانیده و حضرت عیسى (ع) شمعون الصّفا را وصىّ خود قرار داده و حضرت سلیمان (ع) رعیّت خود را بر اِستِخلافِ اصِفِ بنِ بَرْخِیا اِشهاد کرد.

۸- خواندن دعای ندبه . در روز عید غدیر بر خواندن دعای ندبه تأکید شده است؛ دعایی که در واقع ناله شیعه در دوری از امامی است که در روز عید غدیر نوید آمدنش را پیامبر اسلام(ص) بر اساس دستور الهی به مسلمین برای همه نسلها و عصرها داد. به همین جهت است که شیعه در این روز از فراق امام دعای ندبه سر می دهد چرا که بخش هایی از دعای ندبه دقیقاً فرازهای خطبه غدیر است که پس از ذکر آنها  در این دعا، زخم کهنه دل شیعه سر باز می کند و با ندبه و گریه عرض می کند که «أین الحسن و أین الحسین، أین ابناء الحسین» تا می رسد به آنجا که مانند کودکی که پدر خویش را گم کرده است به جستجوی امام زمان (عج) خویش مدام «أین» «أین» گفته و فرج آن دردانه عالم کون ومکان را از خداوند منان طلب می کند.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : تقویم عبادی , ماه ذی الحجه
به کانال تلگرام عترتنا بپیوندید: Etratona@
شبکه های اجتماعی عترتنا:

با عترتنا در شبکه های اجتماعی همراه شوید:

ارسال دیدگاه

تبلیغات