جدیدترین ها

» تقویم عبادی » اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید قربان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۱ - ۳:۰۹

 کد خبر: 862

اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید قربان

دهم ذی الحجه برابر با روز عید سعید قربان که برای این روز و شب آن اعمال عبادی در مفاتیج و منابع معتبر شیعی نقل شده که در ادامه به نقل از مفاتیج بیان می شود.

اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید قربان

دهم ذی الحجه برابر با روز عید سعید قربان که برای این روز و شب آن اعمال عبادی در مفاتیج و منابع معتبر شیعی نقل شده که در ادامه به نقل از مفاتیج بیان می شود.

اعمال و تقویم عبادی شب و روز عید قربانبه گزارش عترتنا / تقویم عبادی: عید قربان یادآور تجلی اوج ایمان و عشق در وجود پیامبری است که در پرتو انوار اندیشه‌های بلند و الهی خویش، از سوی معشوق در بوته آزمایشی بس عظیم و دشوار قرار گرفت.

عید قربان، از اعیاد مهم اسلامی و یادآور اخلاص و بندگی حضرت ابراهیم (ع) در برابر پروردگار خویش است، آن جا که فرمان حق برای ذبح اسماعیل صادر شد و ابراهیم آن بنده فرمانبردار خداوند آماده اجرای این فرمان شد و اسماعیل را به قربانگاه برد و کارد بر حلقومش نهاد، ولی ندایی رسید که ای ابراهیم از عهده این آزمون الهی برآمدی، دست نگه دار که فرمانبرداری خویش را به درستی اثبات کرده‌ای.

از این رو برای این روز و شب عید قربان اعمال عبادی در مفاتیج و منابع معتبر شیعی نقل شده که در ادامه به نقل از مفاتیج می آید.

فضیلت و اعمال شب عید قربان

شب دهم ذی الحجه برابر با شب عید قربان از شب هاى پربرکت و از چهار شبى است که شب زنده دارى در آنها مستحبّ است و درهاى آسمان در این شب باز است، و زیارت حضرت سیّد الشهدا علیه السّلام، و دعاى «یا دائم الفضل على البریّة» که در اعمال شب جمعه گذشت در این شب مستحبّ است.

فضیلت و اعمال روز عید قربان

روز دهم ذی الحجه برابر با روز عید قربان است که بسیار شریف است، و اعمال آن چند چیز است:

این مطلب عترتنا را هم ببینید
اعمال عبادی دهه اول ماه محرم

اوّل: غسل، که در این روز مستحبّ مؤکدّ است، و بعضى از علما آن را واجب دانسته اند.

دوّم: نماز عید، به همان صورت که در عید فطر ذکر شده است، اما در این روز، مستحبّ است پس از نماز از گوشت قربانى افطار شود.

سوم: خواندن دعاهایى که پیش از نماز عید و بعد از آن وارد شده، و آن دعاها در کتاب «اقبال» آمده و شاید بهترین دعاهاى این روز، دعاى چهل وهشتم صحیفه کامله سجادیه باشد، که اوّل آن: «اللّهمّ هذا یوم مبارک» است، و دعاى چهل وششم: «یا من یرحم من لا یرحمه العباد» را نیز بخواند.

چهارم: خواندن دعاى ندبه است.

پنجم: قربانى کردن است که مستحبّ مؤکدّ میباشد.

ششم: خواندن تکبیرات است براى کسیکه در منى باشد، در پى پانزده نماز که نخستین آنها نماز ظهر روز عید است، و آخر آنها نماز صبح روز سیزدهم، و کسانیکه در سایز شهرها هستند، پس از ده نماز، از نماز ظهر عید تا صبح دوازدهم بخوانند، و تکبیرات بر وفق روایت صحیح کتاب «کافى» این است:

اللَّهُ أَكْبَرُ اللَّهُ أَكْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ اللَّهُ أَكْبَرُ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ اللَّهُ أَكْبَرُ عَلَى مَا هَدَانَا اللَّهُ أَكْبَرُ عَلَى مَا رَزَقَنَا مِنْ بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى مَا أَبْلانَا .

ترجمه: خدا بزرگتر است، خدا بزرگتر است، معبودى جز خدا نیست، خدا بزرگتر است، خدا بزرگتر است، تنها براى اوست سپاس، خدا بزرگتر است، بر آنچه ما را هدایت فرمود، خدا بزرگتر است بر آنچه به ما روزى داد از چهارپایان بى زبان و سپاس خداى را بر آنچه ما را آزمود.

و مستحب است تکرار این تکبیرات به دنبال نمازها به قدر امکان، و خواندن آن پس از نمازهاى مستحبّ.

این مطلب عترتنا را هم ببینید
اعمال عبادی ماه صفر
*مفاتیح

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : تقویم عبادی , ماه ذی الحجه
به کانال تلگرام عترتنا بپیوندید: Etratona@
شبکه های اجتماعی عترتنا:

با عترتنا در شبکه های اجتماعی همراه شوید:

ارسال دیدگاه

تبلیغات