خانه / مراجع معظم تقلید / آیت الله سبحانی: رد موضوع رویت خدا در قیامت توسط مومنین
آیت الله سبحانی: رد موضوع رویت خدا در قیامت توسط مومنین

آیت الله سبحانی: رد موضوع رویت خدا در قیامت توسط مومنین

image_pdfimage_print

آیت الله جعفر سبحانی با رد رویت خداوند در روز قیامت توسط مومنین گفت: اهل حدیث و اشاعره معتقدند مومنین در آخرت با همین چشم خداوند را مشاهده می کنند،که این تفکر را یهودیان در دل مسلمانان انداختند.

رویت خدا-آیت الله سبحانی-افکار-یهودبه گزارش عترتنا؛ آیت الله العظمی «جعفر سبحانی»، از مراجع معظم تقلید در دومین ضیافت افطاری دا القرآن علامه طباطبایی شهر مقدس قم که دهم ماه مبارک رمضان در این دارالقرآن برگزار شد، با بیان بحث بحثی کلامی و قرآنی ” رویت خدا در آخرت توسط مومنین” گفتند: اهل حدیث و اشاعره معتقدند مومنین در آخرت با همین چشم خداوند را مشاهده می کنند و در این اعتقاد پافشاری دارند واحمد حنبل و اشعری هم این مساله را بیان کرده اند.

ایشان تصریح کردند: این گروه بیان می کنند اگر کسی منکر رویت خدا در آخرت باشد اهل بدعت است و پشت سر آن نمی توان نماز خواند و این را یکی از اصول اعتقادی شمرده اند. 

معظم له بیان کردند: این مساله محل نزاع است زیرا آنان با همه شرایط فیزیکی رویت را می پذیرند و اکثریت آنان بیان می کنند که در دنیا نمی شود خداوند را با همین عیون، و با همین جهت و مقابله و مکان مشاهده کرد. 

این مرجع تقلید ادامه دادند: عقاید اشاعره هم این است اما برخی از آنان مساله را کمی تلطیف کردند و معتقدند رویتی که در آن مقابله وجهت و مکان نباشد رویت نیست. 

ایشان بیان کردند: گاهی اوقات می گویند خداوند در آخرت حس ششم را می آفریند و با آن می بینیم و امام علی(ع) هم می فرمایند رویت قلبی و این محل بحث نیست بلکه محل بحث این است که با این چشم خدا را می بینیم، هم مقابله هم جهت و هم مکان است.

مرجع تقلید شیعیان ادامه دادند:‌ ریشه این عقاید از کتاب صحیح بخاری نشات می گیرد و به این دلیل آنان این عقیده را جزء عقاید قرار می دهند واگر در صحیح بخاری نبود آن را اینگونه قبول نداشتند زیرا آنان معتقدند که صحیح بخاری چکش خور ندارد. 

موسس مرکز تخصصی کلام اسلامی در حوزه علمیه قم ادامه دادند: آنان به سه آیه استدلال می کنند و می خواهند عقیده شان را با آن اثبات کنند و به آيه ۲۴ سوره قیامت «وُجُوهٌ یَوْمَئِذ ناضِرَةٌ  إِلى رَبِّها ناظِرَةٌ » به فقره اول استدلال می کنند. 

ایشان بیان کردند: بعدها برخی متکلمان درباره ناظره بحث کردند برخی آن را به معنای دیدن و برخی به معنای انتظار معنا کردند و هر کدام هم دلایلی دارند به عنوان مثال زمخشری در کشاف می گوید به معنای انتظار است و اشعاری هم در این رابطه می آورند. 

ایشان گفتند:‌ برخی به معنای انتظار عذاب و برخی در انتظار رحمت معنا کردند؛‌ بنابراین بهترین دلیلی که برای قیامت دارند این آیه است. 

آیت الله سبحانی با بیان اینکه معنای آیات با قرینه آسان تر است گفتند: در سوره عبس همین دو آیه به نحو دیگر آمده است و بهترین دلیل آنان این است از متن آیه و سوره عبس شاهد آوردیم و عمر خودمان را درباره کلمه ناظره صرف نکنیم که انتظار رحمت یا عذاب است. 

ایشان بیان کردند:‌ دلیل دوم آنان آیه مبارکه «للذین احسنوا الحسنی و زیاده» است؛ می گویند زیاده رویت الله است اما دلیل نمی آورند اما شاهد ما این آیه است. 

ایشان تاکید کردند:‌ رویت الله با این آیات ثابت نمی شود و از افکار یهودیت است و این اندیشه را در دل مسلمانان آوردند و جزء عقاید آنان شد و آیات حاکی از آن است که این اندیشه یهودی است که وارد محیط اسلامی شده و خوشحال شدند که در صحیح بخاری آمده و گمان کردند واقعیت است و به این آیات هم استدلال کردند. 

آيت الله سبحانی افزودند: ما به کتاب بخاری احترام می گذاریم و برخی از آیات آن مورد قبول ما است اما به این معنا که اصلا چکش خور ندارد و مسماری است که قابل تخطئه نیست را نمی پذیریم بلکه غیر از قرآن هیچ کتابی بدون تحریف نیست.

کانال عترتنا در تلگرام
شمارنده