دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / مراجع معظم تقلید / گزیده‌ای از رهنمودهای مراجع عظام تقلید به معلمان و دانش‌آموزان
گزیده‌ای از رهنمودهای مراجع عظام تقلید به معلمان و دانش‌آموزان

گزیده‌ای از رهنمودهای مراجع عظام تقلید به معلمان و دانش‌آموزان

image_pdfimage_print
 گزیده‌ای از بیانات و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب و دیگر مراجع عظام تقلید، خطاب به دانش‌آموزان ،معلمان و دست‌اندر‌کاران امر تعلیم و تربیت منتشر شد.

به گزارش عترتنا؛ از میان تمامی عوامل آموزشی و تربیتی، نقش معلم به‌عنوان مهم‌ترین عامل نظام تعلیم و تربیت، جایگاه و اهمیت بسزایی دارد؛ همه فعالیت‌های معلم مانند شناخت فرآیند رشد کودکان و نوجوانان، شیوه‌های تدریس و علاقه‌مندی به رشته تدریس خود، از عواملی است که در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان  دخالت زیادی دارد. 

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه ستاد همکاری‌های حوزه‌های عملیه و آموزش و پرورش ضمن تبریک فرا رسیدن فصل بازگشایی مدارس، گزیده‌ای از بیانات و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب و دیگر مراجع عظام  تقلید به دانش‌آموزان ،معلمان و دست‌اندر‌کاران امر تعلیم و تربیت را منتشر می‌کند. 

https://hawzah.net/Image/News/28361_00.jpg

*یک نقطه نورانی در قلب دانش آموز بگذارید

آیت الله العظمی خامنه‌ای: شما معلمان از این مسئله غفلت نکنید که تربیت کردن هم جزو کار شماست؛ و چه بهتر که با نفوذ معلمی؛ با تأثیر روحی معلم بر متعلم استفاده کنید و یک نقطه روشن و نورانی‌ای در قلب دانش‌آموز باقی بگذارید.

* نسلی همانند دوران دفاع مقدس داشته باشیم 

آیت الله العظمی مکارم: معروف است که شخصیت انسان یک مثلث است که اضلاع آن را خانه، مدرسه و جامعه تشکیل می‌دهند.

هر کدام از این اضلاع اثری دارند اما مدرسه به واسطه برنامه‌ای بودن و نقش عمیقی که در شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموزان دارد، بیش از دو ضلع دیگر می‌تواند منشأ اثار باشد.

آن تأثیری که مدرسه بر روی دانش‌آموزان دارد به مراتب بیشتر از تأثیری است که دانشگاه بر روی دانشجویان می‌گذارد چراکه دانش‌آموزان در سنی هستند که بهتر نقش می‌گیرند و اثرپذیری بیشتری نسبت به دوران دانشگاه دارند.

چیزی که حفظ و بقای نظام و انقلاب را تضمین می‌کند حضور جوانانی با اعتقادات مذهبی است.

می‌توانیم نسلی داشته باشیم همانند دوران دفاع مقدس که شبها زیارت عاشورا زمزمه می‌کردند و صبح‌ها دعای ندبه و با اعتقادی که داشتند در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ایستادند. 

*عقاید، احکام و تهذیب نفس را به دانش‌آموزان‌بیاموزید 

آیت الله العظمی وحید خراسانی: مملکت، مملکت امام زمان (علیه السلام) است و قلب این مملکت امام هشتم (علیه السلام) است، توفیق شما بسیار مهم می‌باشد. سعی و همت کنید ان‌شاء‌الله سه مطلب در تمام مدارس کشور احیاء شود:

۱. تحکیم عقائد

۲. تهذیب اخلاق

۳. تعلیم احکام

این موقعیت بسیار مهم است.

وزیر محترم آموزش و پرورش و سایر همکاران‌شان را به تلاوت هر روزه قرآن و هدیه به خود امام زمان (علیه السلام) توصیه می‌نمایم.

 *دانش‌آموزانی عمل‌‌گرا تربیت کنیم

آیت‎الله العظمی سبحانی: در برخی کشورهای عربی یک سال به دانش‌آموزان مرخصی داده می‌شود که حافظ قرآن شوند و بعد تحصیل کنند، اگر دانش‌آموزی وجود دارد که حاضر است یک سال به‌عنوان حفظ قرآن برنامه داشته باشد به او این فرصت داده شود، سپس به مدرسه بیاید.

دانش‌آموزان را به شکلی تربیت کنیم که به کار و عمل‌گرایی علاقه‌مند باشند و نه به کار اداری، مدرک محوری و بار شدن بر دوش دولت صحیح نیست، باید به شکلی تربیت شوند که به کار علاقه‌مند باشند نه اینکه فقط پشت میز بنشینند.

در گزیش معلمان دقت شود و کمیته‌ای که اساتید و معلمان دین و اخلاق را انتخاب می‌کند به‌تمام‌معنا دین‌مدار باشند.

*به دانش آموزان القا کنید اهل بیت(ع) در انتظار تحصیل آنان است 

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: دانش‌آموزان را برای اسلام و اعتلای کلمة ‎الله و حصول اهداف الهی، قرآنی و خدمت به محرومان و نجات مستضعفان تربیت شوند و هر رنج و تلاشی را که در تحصیل علم متحمل می‎شوند، با نیت خالص و پاک و در راه خدا و آسایش خلق خدا محسوب دارند.

باید این عزیزان بدانند …اسلام و پیامبر عظیم‎الشأن در انتظار تحصیلات دبستانی، دبیرستانی، دانشگاهی و بعد هم تحقیقات علمی آنها هستند. ائمه طاهرین علیهم‎السّلام به خصوص حضرت بقیة‎الله، امام عصر ارواح العالمین له الفداء از آنها انتظار دارند.

نظر جامعه به این مراکز علمی و کلاس‌های تعلیماتی و درس، دوخته شده که آنها چگونه عمل می‎کنند، چگونه تلاش می‌کنند و چگونه خود را برای خدمت به انسان‌ها آماده می‎نمایند؟

باید درس خواند، برای اینکه مشکلاتی را که در رشته‎های گوناگون علمی تاکنون لاینحل مانده، حل نمود و با سرپنجه بینش و دانش گره‎های باز نشده از کار بشر را باز کرد.

 *دانش آموزان رفتار عاقلانه را در خود تقویت کنند

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: اداره کشور با همین نوجوانان خواهد بود، مسؤولانی که امروز مدیریت کشور را برعهده دارند، روزی هیچ کاره بوده‌اند.

پایه‌های دینی شما دانش‌آموزان باید در همین سن نوجوانی محکم شود، اخلاق و رفتار عاقلانه را در خود تقویت کنید تا وقتی که به سن لازم برای پذیرش مسئولیت‌ها رسیدید تقیّد به شریعت مطهّر در شما قوت گرفته باشد و به اخلاق دینی و انسانی پایبند باشید.

اهتمام به نماز، بهره بردن از قرآن، تفکر در رفتار و گفتار حضرات معصومین سلام الله علیهم و مطالعه سرگذشت علماء و دانشمندان بزرگ را در شکل گیری شخصیت اخلاقی دانش‌آموز موثر است و کسی که با خدای متعال و حضرات معصومین سلام الله علیهم ارتباط داشته باشد در مسیر موفقیت تنها نمی‌ماند.

معلمان در شکل گیری چهارچوب‌های فکری و رفتاری دانش‌آموزان نقش اساسی دارند بنا بر این معلمان باید دقیق برنامه‌ریزی کنند، اگر هر روز نمی‌توانند برنامه اخلاقی داشته باشند حداقل هر هفته برنامه اخلاقی و درس اخلاقی و دینی داشته باشند.

* آموزش و پرورش مهم‌ترین کانون تربیت دینی 

 آیت الله العظمی نوری همدانی: آیات و احادیث بیانگر اهمیت آموزش‌های دینی و قرآن در سنین کودکی است، حال که نظام آموزشی کشور از همان ابتدا دروس دینی و قرآن را در برنامه‌های درسی خود دارند،  باید سعی کنند از این فرصت نظام آموزشی حداکثر استفاده را بکنند و نگذارند کلاس‌های قرآن در آموزش و پرورش بی محتوا و ضعیف اداره شوند و یا تعطیل گردند.

البته آموزش قرآن و علوم دینی به کودکان و نوجوانان از ظرافت خاصی برخوردار است و باید با رعایت همه نکات فنی و آموزشی و تربیتی باشد و برای دانش آموزان جذابیت داشته باشد.

نظام آموزش و پرورش باید نسبت به دروس دینی و قرآن توجه لازم را داشته باشد و برای این دروس از معلمین آشنا به قرآن  و یا اساتید حوزه استفاده کند. 

هم اکنون مهمترین بستر آموزش دین و قرآن در آموزش و پرورش است و چنین فرصتی برای تربیت دینی و قرآنی کودکان و نوجوانان در بیرون نظام آموزش و پرورش به آسانی ممکن نیست و ما باید از فرصتی که نظام اسلامی برای تربیت فرزندانمان پدید آورده است، حداکثر استفاده را داشته باشیم.

انتهای پیام/