چهارشنبه , ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه / علماء و بزرگان / آیت الله جاودان: هر گناهی یک درجه شرک است
آیت الله جاودان: هر گناهی یک درجه شرک است

آیت الله جاودان: هر گناهی یک درجه شرک است

image_pdfimage_print

آیت الله جاودان گفت: با هر گناهی شخص یک درجه در ایمان مشکل دارد اگر ایمان شخص به یک حدنصابی رسیده باشد گناه نمی‌کند.

به گزارش عترتنا؛ آیت‌الله علی جاودان استاد حوزه علمیه به مناسبت سوگواری برای حضرت سیدالشهداء(ع) که در حسینیه شیخ زاهد برگزار شد، گفت: در روایتی آمده است که امام حسین(ع) کشته شده که بر او گریه کنند.

گریه حسینی انسان را تربیت می کند

وی افزود: همه اعمال دینی همچون نماز، روزه، حج و غیره برای تربیت دینی انسان است؛ گریه هم چیزی شبیه نماز است که شما را تربیت می‌کند.

آیت‌الله جاودان با بیان اینکه قرآن می‌فرماید اگر شکر نعمت‌ کنید شما را اضافه می‌کنیم، عنوان کرد: شما را اضافه می‌کند یعنی رشد می‌کنید اگر نماز، حج یا سایر اعمال عبادی را درست انجام دهید شما رشد می‌کنید؛ گریه بر امام حسین(ع) هم شما را رشد می‌دهد.

کسب حیات طیبه با بندگی الهی

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بندگی الهی به انسان حیات طیبه می‌دهد، اظهار داشت: وقتی به انسان حیات طیبه داده شود دیگر ازچیزی نمی‌ترسد.

وی با بیان اینکه اول و آخر دین شناخت و معرفت خداوند متعال است، ابراز کرد: کمال معرفت و شناخت زمانی رخ می‌دهد که انسان به باور برسد آن زمان دیگر از چیزی ترس نداشته و به غیر از خدا به کسی امید ندارد.این همان شناختی است که خدا از ما می‌خواهد یعنی بدانیم که در عالم وجود هیچ موجود و علت موثری جز خدا نیست.

لزوم شناخت خدا

آیت‌الله جاودان با بیان اینکه اگر خدا را نشناسیم قیامت، امام و پیامبر را نخواهیم شناخت، گفت: شناخت خداوند در حد اعلی یعنی قانون هیچ کس جز قانون خدا را نپذیریم در این صورت توحید ما به حد معیار و نصاب رسیده است؛ به عنوان مثال شیطان خدا و خالق جهان را قبول داشت اما وقتی دستور سجدا داد اطاعت نکرد به همین دلیل رانده شد؛ امروز هم بسیاری خدا را قبول دارند دستور خدا را که رعایت حجاب است را قبول نمی‌کنند.

هر گناه یک شرک و نقص در ایمان

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هر گناهی یک درجه شرک است، اظهار داشت: با هر گناهی شخص یک درجه در ایمان مشکل دارد اگر ایمان شخص به یک حدنصابی رسیده باشد گناه نمی‌کند.

وی با بیان اینکه هرکس مطابق درجه خلقت وجودی خود یک درجه از بهشت دارد، ابراز کرد: نباتات، حیوانات و هر کدام از انسان‌ها یک درجه از بهشت دارند اما درجه انسان چنان زیاد است که سایر مخلوقات انگشت به دهن می‌شوند، آنها نمی‌توانند این را فهم کنند که یک نفر مقابل دشمن سینه سپر کند تا امام او نماز بخواند.

آیت‌الله جاودان افزود: زنبور عسل هم رب دارد و به دستور رب خود حرکت و کار می‌کند اما نمی‌داند که رب دارد در حالیکه انسان می‌داند رب دارد و با اختیار خود دستورات او را انجام می‌دهد.

استاد حوزه علمیه گفت: کسانی که می گویند فقط خدا قانون‌گذار است و برای آن ایستادگی می‌کنند همه عمر کوشیده راست بگوید، دل کسی را نرنجاند، به پدر و مادر خود خدمت کند، به خانواده مهربانی کند یا به تکالیف الهی دیگر خود عمل کند و دنیای خود را طبق قوانین الهی قرار دهند دچار حزن و خوف نمی‌شوند.

*شبستان

کانال عترتنا در تلگرام