دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / دین و اندیشه / روز عرفه آخرین فرصت برای توبه‌ی بندگان خدا/ دو گروهی که یهودی و نصرانی از دنیا می‌روند
روز عرفه آخرین فرصت برای توبه‌ی بندگان خدا/ دو گروهی که یهودی و نصرانی از دنیا می‌روند

روز عرفه آخرین فرصت برای توبه‌ی بندگان خدا/ دو گروهی که یهودی و نصرانی از دنیا می‌روند

image_pdfimage_print
عترتنا/ آیت‌الله حسینی مازندرانی گفت: در روایات داریم که دو گروه هستند که در روز قیامت یهودی یا نصرانی محشور خواهند شد.

به گزارش عترتنا؛ به مناسبت فرارسیدن ماه ذی‌الحجه و نزدیک شدن به روز عرفه با آیت‌الله سید رضا حسینی مازندرانی، فقیه و مجتهد مکتب اهل‌بیت(ع)، مؤسس مسجد جامع و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهرری و نماینده مراجع معظم تقلید به گفتگو نشستیم که در ادامه از نظر می‌گذرد.

فلسفه روز عرفه چیست؟

عرفه به معنای شناخت و معرفت و درک این‌ها است قبل از اینکه در مورد عرفه صحبت کنم؛ مسئله شرعی عرض کنم اولا حج، مادام العمر یک مرتبه واجب می‌شود  و خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: « وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا؛ و برای خدا بر مردم است که آهنگ خانه (او) کنند، آنها که توانایی رفتن به سوی آن دارند. آل‌عمران آیه ۹۷» یعنی کسی اگر استطاعت مالی داشته باشد و راه هم  باز باشد و استطاعت بدنی هم داشته باشد حج بر آن شخص واجب می‌شود؛ حالا اگر کسی که حج برای او واجب شد و آن تارک حج شد و به حج نرفت؛ روایت است که کسی که تارک حج باشد مسلمان از دنیا نخواهد رفت و در روز قیامت یهودی یا نصرانی محشور خواهد شد. طبق روایاتی که ما داریم دو گروه هستند که در  موقع مُردن به آنها خطاب می‌شود « یهودیاً او نصرانیا؛ کسی که استطاعت حج داشته باشد بر او حج واجب شد و تارک حج شد به دین یهود و نصرانی از دنیا می‌رود یکی دیگر این است که اگر کسی  مال و سرمایه داشت؛ مالش را پاک نکرد به دین یهود و نصرانی از دنیا می‌رود.

حج واجب است کسی که استطاعت پیدا کرد و  حج دو قسم است حج تمتع و حج عمره تمتع یعنی مرکب از دو عمل؛ عمره تمتع را که زائر خانه خدا انجام می‌دهد بعد که عمره تمتع را انجام داد هشتم ماه ذی‌الحجه در همان مکه مجدداً برای حج تمتع مُحرِم می‌شود برای عمره تمتع آنهایی که مدینه اول(مدینه قبل) هستند به مسجد شجره می‌روند و در آن مکان ُمحرِم می‌شوند بعد  به مکه می‌روند و اعمال عمره را انجام می‌دهند بعد از لباس احرام بیرون می‌آیند تا هشتم ذی‌الحجه؛ هشتم ذی‌الحجه مجدداً در  مکه مُحرِم می‌شوند برای حج تمتع. حاجیان روز هشتم ماه ذی‌الحجه حرکت می‌کنند به سوی سرزمین عرفات بعد از عرفات، مشعر هست و منا هست مجدداً برمی‌گردند که اعمال حج تمتع را انجام دهند که ۱۳ شرط دارد.

 و مِنا سرزمینی بین مشعر الحرام و مکه است که حاجیان از صبح عید قربان تا دو روز بعد بخشی از اعمال حج را در آن انجام می‌دهند. این اعمال عبارتند از: رمی جمرات، قربانی، حلق یا تقصیر، بیتوته در منا. این سرزمین جزئی از حرم مکه است.

زائرین روز هشتم ذی‌الحجه به سوی سرزمین عرفات می‌رفتند و امام حسین(ع) در این روز به سمت کربلا حرکت کردند و دلیل آن این است حضرت فرمود اگر من چنانچه مکه بمانم من را در حرم خدا به شهادت می‌رسانند. برای  اینکه فرهنگ و حرمت خدا نریزد من به سوی کربلا رهسپار می‌شوم.

عده‌ای خدمت حضرت آمدند و درخواست کردند که به کربلا نروید مردم اهل کوفه با پدرت و برادرت وفا نکردند. بی‌وفا بودند. سرانجام حضرت حرکت می‌کند و هشتم ماه ذی‌الحجه از مکه و حج خارج می‌‌شود و دوم ماه محرم وارد کربلا می‌شوند ولی زائرین خانه خدا به سوی عرفات حرکت می‌کنند.

عرفات به معنای شناسایی است و می‌گویند که آدم و حوا بعد از مدتی در  این مکان به هم ملحق شدند حضرت ابراهیم(ع) در سرزمین عرفات خواب دید که حضرت اسماعیل باید قربانی کند و اعمال مناسک حج در عرفه به حضرت ابراهیم گفته شده است. حاجیان در سرزمین عرفات می‌مانند و وقوفی دارد و همان طور که نماز دارای پنج رکن هست حج هم ارکانی دارد یکی از ارکان حج، عرفه هست وقوف در عرفات و مشعر دو قسم دارد یکی اختیاری و دیگری اضطراری؛ وقوف اختیاری: در حالت عادی و بدون وجود شرایط خاص، حج گذار باید بین الطلوعین در مشعر الحرام حاضر باشد و چنانچه دقایقی از این وقوف را درک کند حج او صحیح است.کسی که عمدا بدون دلیل این وقوف را ترک کند حج او باطل است.

وقوف اضطراری: حج‌گذاری که به دلیل فراموشی یا عُذری موجه نتوانست وقوف اختیاری مشعر را درک کند اگر بخشی از طلوع آفتاب تا ظهر روز عید قربان در مشعر حاضر شود وقوف اضطراری مشعر را انجام داده و حج او صحیح است.

اگر کسی در وقوف اضطراری یا در غیر وقوف اضطراری عرفه و مشعر را درک نکند حج آن باطل است باید سال دیگر مجدد انجام دهد. و وقوف اختیاری آن است که از اول ظهر روز عرفه نیت می‌کند و وقوفش تا مغرب شرعی است. و دعای عرفه را حاجیان در این روز می‌خوانند و امام حسین(ع) هم کنار کوه جبل‌الرحمه که کوهی است که حضرت دعای عرفه را قرائت کردند.

بعد از اعمال عرفات، حاجیان به سوی مشعرالحرام حرکت می‌کنند. وقوف در عرفه و وقوف در مشعر از ارکان حج است کسی اگر انجام ندهد حج باطل است.

عرفه سرزمین مقدسی هست شاید مکانش ۳۰ کیلومتر مربع است که حاجیان چادر می‌زنند یا شب عرفه را در این مکان می‌مانند یا اگر شب نرسیدند روز عرفه قبل ظهر باید در این مکان باشند که ظهر نیت کنند پس عرفه در آن سرزمین مقدس طبق روایات و احادیثی که ما داریم اگر کسی در آن سرزمین حضور پیدا کند و بماند هر گناهی که انجام داده باشد بخشیده می‌شود امام صادق(ع) در روایاتی می‌فرمایند: اگر کسی بگوید من بخشیده نشدم خود همین یئس و ناامیدی از گناهان کبیره است. روایت داریم که اگر انسان در شب‌های قدر ماه مبارک رمضان آمرزیده نشده است در سرزمین عرفات آمرزیده و پاک می‌شود.  در این مکان یک تسبیح حاجی در دست بگیرد و گناهانش را بشمارد که از اول تکلیف تا الان چکار کرده است. و توبه کند و خداوند متعال بر اساس این  آیات قرآن « یااَیهَا الذینَ آمَنُوا تُوبَوا اِلَی اللّهِ تَوْبَةً نصوحاً؛ وَ تُوبُوا إِلَی اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» توبه آنها  را می‌پذیرد. و این آیه خطاب به مؤمن است اگر مؤمن خطایی انجام داد توبه کند خداوند هم توبه آنها را می‌پذیرد.

برای همه این تمکن وجود ندارد که حج بجا آورند  و سرزمین عرفات را درک کنند چگونه می‌توانیم ما هم ثواب حاجیان را کسب کنیم  و روز عرفه که روز نیایش نامیده شده است از خدا چه بخواهیم؟

همین دعای عرفه را بخوانیم و چه بهتر است که در کربلا برویم و دعای عرفه را بخوانیم  و زیارت امام حسین(ع) حکم زیارت خانه خدا را دارد همین طور که می‌گوییم در حج استطاعت مالی شرط است کسی که استطاعت مالی داشته باشد زیارت امام حسین(ع) حتما باید برود و بعضی‌ها هم گفته است که واجب است که انسان سالی یک مرتبه برود. کسی که در حج و در سرزمین عرفات مشرف شود گناهانش بخشیده می‌شود و  دعایشان مستجاب می‌شود و عمرشان طولانی می‌شود و  مالشان زیاد می‌شود  و همین طور کسی که به  زیارت اباعبدالله(ع) مشرف شود. از همان اول که فرد حرکت می‌کند برای حج و زیارت امام حسین(ع) تا برگردد ملائکه همین طور ثواب برای آن شخص می‌نویسند.

بهترین دعا

در شب قدر راوی از امام صادق(ع) سؤال می‌کند که ما در شب قدر چه از خدا طلب کنیم؟ حضرت اول می‌فرمایند: سلامتی ، تندرستی، عافیت، عمر طولانی، عمر با برکت و تقوای الهی را از خدا بخواهیم؛ سلامتی که باشد هم خدا را می‌توانید عبادت کنید و هم  می‌توانید کار کنید و در این روز توبه کنیم و  هر چه زودتر انسان توبه کند به نفع انسان است چون مرگ خبر نمی‌دهد.

در روایات داریم که هر سال امام زمان حج مشرف می‌شود و در سرزمین عرفات حضور دارد  و یکی دعای ما باید فرج امام زمان(عج) باشد.

امام زمان ما را می‌بیند و در جمع ما حضور دارد و چون ما انسان خوبی نیستیم ایشان را نمی‌بینیم.

با ظهور امام زمان(عج) همه گرفتاری‌هایی که در جامعه پیش آمده حل می‌شود. نابسامانی‌ها، مشکلات، فساد و این بساط‌هایی که پیش آمده همه آنها با ظهور امام زمان(عج) جمع می‌شود و مشکلات و گرفتاری‌ها حل می‌شود  از بعضی انسا‌ن‌ها می‌شنویم که می‌گویند دعاهایمان مستجاب نمی‌شود

حدیث داریم در اصول کافی که امام صادق(ع) می‌فرمایند: دعای کسی اثر دارد که غذای حلال و پاک ، زبان پاک داشته باشد؛ زبان پاک یعنی اینکه  دروغ، فحش،تهمت و غیبت که از گناهان کبیره هستند را انجام ندهد. و یکی دیگر از اعلائم استجاب دعا این است که  قلب انسان شکسته شود و اشک از چشمان جاری شود دعا برآورده می‌شود. متأسفانه گناه کبیره غیبت در جامعه زیاد شده است بدانیم که غیبت تمام حسنات و اعمال خوبی که  انسان انجام داده است مانند هیزم در مقابل آتش که هیزم را می‌بلعد و همین طور گناه کبیره غیبت هم حسنات و اعمال خوب ما را از بین می‌برد.

توصیه به جوانان برای درک بیشتر عرفه/ خودمان را غرق فضای مجازی نکنیم

همه چیز توفیق  و سعادت می‌خواهد و روایت داریم «الاعمال بالنیات»؛ نیت پاک می‌خواهد و جوانان پاک و متدین زیاد داریم اما عده‌ای هستند در اثرات گناهانی که انجام می‌دهند سلب توفیق می‌شوند و قلبشان سیاه می‌شود وقتی قلب انسان سیاه شد دعا دیگر اثری ندارد و دعای جوان متدین و متقی برآورده می‌شود و همین طور دعای پیرمرد باتقوا هم اثر دارد  و مستجاب می‌شود.

جوانانی که آگاهی، بیداری، شناخت و معرفت در آنها است و به فرمایش مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «بصیرت» دارند و بصیرت چیز خوبی هست و بصیرت که  باشد کسی دیگر حاضر نمی‌شود در این روز عزیز که توبه‌مان مورد قبول درگاه الهی قرار می‌گیرد و همین طور دعا مستجاب می‌شود خودش را غرق فضای مجازی کند و خدایی نکرده از دعای عرفه غفلت کند و غرق شدن در  فضای مجازی به درد دنیا و آخرت ما نمی‌خورد انسان، عاقل،‌عارف باشد دعای عرفه را ول نمی‌کند که به سراغ فضای مجازی و … برود. در این روز جوانان و همه را دعا کنیم از خدا هم فرج امام زمان، سلامتی مقام معظم رهبری و برای مشکلات جامعه خصوصا مشکلات اقتصادی جامعه هم که پیش آمده است دعا کنیم.

افرادی که احتکار می‌کنند تقوا و ایمان ندارند/ سران سه قوه برنامه‌ریزی کنند و اموال احتکار شده را به برادران دینی تقسیم کنند

اخباری که از صدا و سیما نگاه می‌کنیم می‌بینیم در هر شهری بعضی از مردم اجناس را احتکار می‌کنند از آهن، خوراکی و مایحتاج زندگی مردم و  هر چیزی که از ضروریات مردم هست مثل یخچال، و مواد  غذایی مثل برنج، حبوبات و … که  بعضی از مردم ندارند افرادی که احتکار می‌کنند و مردم را تحت فشار قرار می‌دهند بدانند که  عده‌ای در گرسنگی و سختی به سر می‌برنند این‌ افراد تقوا و ایمان ندارند در کشور اسلامی و کشور شیعه هستیم و اگر مسلمان باشی و شیعه امام علی(ع) باشی باید این اجناس جمع کنی که برادران شما و دوستان شما در فشار باشند به خاطر اینکه  شما می‌خواهید سرمایه جمع کنید این سرمایه به سرتان بخورد و  بدانید که شما هم خواهید مُرد. و این سرمایه را چقدر می‌خواهی جمع کنی و بخوری باید فکر کنی و روایت داریم از امام علی(ع) که می‌فرمایند: « افضل الاعمال التفکر؛ بهترین اعمال فکر کردن است اگر انسان فکر کند حتی اگر دین هم نداشته باشد دو از انسانیت است این کارها فقط مال را می‌بینند این افراد جمع کردن را می‌بینند. حرف دشمن را گوش می‌دهند و احتکار می‌کنند و اجناس و اموال را جمع می‌کنند تقوا ندارند و همین طور دنیا و آخرت هم ندارند.

ان شاءالله امیدواریم که دولت جمهوری اسلامی ایران و این سه قوه محترم که با هم متفق و متحد هستند بنشینند برنامه‌ریزی کنند که این اموال‌هایی که احتکار شده است را بردارند و  بین برادران دینی پخش و  تقسیم کنند که بعضی افراد که دچار سختی و فشار زندگی هستند نجات پیدا کنند.

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

گفتگو از علیرضا برومند