خبرهای ویژه

» آخرین مطالب » خمس بر مبنای احتیاط از منظر حاج فردوسی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ - ۱۷:۵۳

 کد خبر: 2181

یاداشت وارده؛

خمس بر مبنای احتیاط از منظر حاج فردوسی

حجت الاسلام و المسلمین حاج فردوسی از مولفین و محققین حوزه علمیه قم طی یاداشتی خمس را بر مبنای احتیاط توضیح دادند که در ادامه مشروح آن از نظرتان می گذرد.

خمس بر مبنای احتیاط از منظر حاج فردوسی

حجت الاسلام و المسلمین حاج فردوسی از مولفین و محققین حوزه علمیه قم طی یاداشتی خمس را بر مبنای احتیاط توضیح دادند که در ادامه مشروح آن از نظرتان می گذرد.

خمس بر مبنای احتیاط از منظر حاج فردوسی عترتنا

به گزارش عترتنا / دین و اندیشه: حجت الاسلام و المسلمین حاج فردوسی از مولفین و محققین حوزه علمیه قم و مولف نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان طی یاداشتی خمس را بر مبنای احتیاط توضیح دادند.

متن این یاداشت به شرح زیر است:

خمس، یکی از فروعات دهگانه‌ی اسلام است که بر طبق روایات شریفه، از ارکان اسلام شمرده شده است. یعنی کسی که خمس ندهد، ارکان مسلمانی‌اش کامل نیست و کسی که ارکان مسلمانی‌اش کامل نباشد، راهی به کمال و سعادت ندارد.

خمس، یک پنجم از مازاد درآمد سالانه (از تجارت، گنج، هدیه،‌ ارث و غیره) است که باید به مرجع تقلید، پرداخت شود.

به دلالت برخی روایات،‌ سهم امام (که معمولاً نصف خمس است) باید در اختیار فقیهی باشد که زمامدار جامعه‌ی اسلامی است (ولی فقیه).

می‌توان برای هر رشته از درآمد، یک تاریخ معین کرد و می‌توان برای همگی، یک تاریخ معین نمود که هر گاه آن تاریخ برسد، باید دارایی‌های مازاد بر سال‌های گذشته که خمسش پرداخت شده، محاسبه شود و یک‌پنجم آن، جدا و به ولی فقیه، تحویل گردد.

همچنین می‌توان هر درآمد را به محض وصول، تخمیس کرد. به عبارت ساده،‌ می‌توانید هر پولی که به دستتان رسید، (مثل حقوق یا سود تجارت و غیره) را همان روز، تخمیس کنید، یعنی یک‌پنجمش را جدا کرده و به ولی فقیه، تسلیم نمایید. البته در این صورت، حتماً بیش از تخمیس سالانه، پرداخت خواهید نمود.

آنچه بیان شد، مبنی بر احتیاط است و مسائل دیگری دارد که در رساله‌ی توضیح المسائل منهاج فردوسیان بیان شده است، ولی کسانی که مقلد هستند، باید برای آشنایی با مسائل مختلف خمس، به رساله‌ی توضیح المسائل مرجع تقلید خود مراجعه نمایند.

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام عترتنا / کانال ایتا عترتنا / کانال سروش عترتنا / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس دین و اندیشه را اینجا کلیک نموده و بخوانید


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : آخرین مطالب , اختصاصی , دین و اندیشه , ویژه ها , یاداشت
ارسال دیدگاه

تبلیغات
جدیدترین مسابقات کتابخوانی در سرویس مسابقات عترتناجهت مشاهده اینجا کلیک نمایید
+ +