جدیدترین ها

» عترت » لزوم زیارت امام حسین (ع) در کربلا حتی در خطر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ - ۱۹:۴۱

 کد خبر: 1184

لزوم زیارت امام حسین (ع) در کربلا حتی در خطر

براى زیارت هیچ امامى، به اندازه زیارت امام حسین (ع) در کربلا تأکید نشده به حدی که با وجود خطر نیز بر زیارت امام حسین (ع) توصیه شده است.

لزوم زیارت امام حسین (ع) در کربلا حتی در خطر

براى زیارت هیچ امامى، به اندازه زیارت امام حسین (ع) در کربلا تأکید نشده به حدی که با وجود خطر نیز بر زیارت امام حسین (ع) توصیه شده است.

لزوم زیارت امام حسین (ع) در کربلا حتی در خطرات عترتنابه گزارش عترتنا / عترت: براى زیارت هیچ امامى، به اندازه زیارت امام حسین (ع) در کربلا تأکید نشده به حدی که با وجود خطر نیز بر زیارت امام حسین (ع) توصیه شده است.

در روایات، زیارت امام حسین (ع) در کربلا، از زیارت کعبه هم برتر و بالاتر به حساب آمده است و براى زیارت سیدالشهدا، پاداشى برابر دهها و صدها حج و عمره بیان شده است. لحن و بیانى که در احادیث مربوط به زیارت امام حسین(ع) به کار رفته است، بسیار جدى و آمیخته با تأکیدات فراوان است.

ضرورت زیارت امام حسین(ع) حتی در خطر

در این روایات ضرورت زیارت امام حسین(ع) را در هر حال و همواره مطرح مى کند و آن را براى یک شیعه و پیرو امام، در حد یک ( فریضه ) مى شمارد، و ترک آن را بسیار ناپسند مى داند و هیچ عذر و بهانه و خوف و خطر را مانع از آن به حساب نمى آورد.

محدث عالی مقام ابن قولویه قمی رضوان الله علیه در کتاب شریف “کامل الزیارات” چنین نقل کرده است:

حدثنی أبی رحمه الله ومحمد بن عبد الله وعلی بن الحسین ومحمد بن الحسن رحمهم الله جمیعا، عن عبد الله بن جعفر الحمیری، عن موسى بن عمر، عن حسان البصری، عن معاویة بن وهب، عن أبی عبد الله (علیه السلام) قال: قال لی: یا معاویة لا تدع زیارة قبر الحسین (علیه السلام) لخوف، فان من ترک زیارته رأى من الحسرة ما یتمنى ان قبره کان عنده، اما تحب ان یرى الله شخصک وسوادک فیمن یدعو له رسول الله (صلى الله علیه وآله) وعلی وفاطمة والأئمة (علیهم السلام).

معاویة بن وهب می گوید امام صادق علیه السلام به من فرمودند: ای معاویه! به خاطر ترس و وحشت زیارت قبر امام حسین علیه السلام را ترک مکن، زیرا کسی که زیارت آن حضرت را ترک کند، چنان حسرتی بخورد که آرزو نماید قبر آن حضرت نزد او باشد و بتواند زیاد به زیارتش برود، آیا دوست داری که خداوند تو را در زمره کسانی ببیند که پیامبر و امیرالمومنین و فاطمه و ائمه (سلام الله علیهم اجمعین) در حقشان دعا فرموده اند.

کامل الزیارات.ص۲۲۷٫ط موسسة نشرالفقاهة.

این مطلب عترتنا را هم ببینید
تجلیات اسمای الهی یک سوره در همان سوره است

همچنین در روایت مشابه دیگر از آن حضرت چنین نقل شده است:

حدثنی حکیم بن داود بن حکیم السراج، عن سلمة بن الخطاب، عن موسى بن عمر، عن حسان البصری، عن معاویة بن وهب، عن أبی عبد الله (علیه السلام)، قال: قال: یا معاویة لا تدع زیارة قبر الحسین (علیه السلام) لخوف، فان من ترکه رأى من الحسرة ما یتمنى ان قبره کان عنده، أما تحب ان یرى الله شخصک وسوادک فیمن یدعو له رسول الله (صلى الله علیه وآله) وعلی وفاطمة والأئمة (علیهم السلام)، أما تحب أن تکون ممن ینقلب بالمغفرة لما مضى، ویغفر له ذنوب سبعین سنة، أما تحب أن تکون ممن یخرج من الدنیا ولیس علیه ذنب یتبع به، أما تحب أن تکون غدا ممن یصافحه رسول الله (صلى الله علیه وآله).

امام صادق علیه السلام به معاویة بن وهب فرمود: ای معاویه! بخاطر خوف و هراس زیارت قبر امام حسین علیه السلام را ترک مکن، زیرا کسی که زیارت آن حضرت را ترک کند چنان حسرتی ببیند که تمنا و آرزو کند قبر آن جناب نزدش باشد.

آیا دوست نداری که خداوند متعال تو را در زمره کسانی محسوب کند که پیامبر و امیرالمومنین و فاطمه و ائمه (سلام الله علیهم اجمعین) برایش دعا می کنند؟ آیا دوست نداری از کسانی باشی که گناهان گذشته ات امرزیده شده و برای گناهان هفتاد سال بعد برایت طلب غفران کنند؟ آیا دوست داری از کسانی باشی که از دنیا خارج می شوند در حالی که گناهی قابل مواخذه ندارند؟ آیا دوست داری فردای قیامت از کسانی باشی که رسول خدا صلی الله علیه و آله با آنها مصافحه می کند؟

کامل الزیارات.ص۲۴۳٫ط موسسة نشرالفقاهة

این مطلب عترتنا را هم ببینید
راه‌های افزایش روزی در گفت‌وگو با استاد اسماعیل‌پور

حیات دین به برکت خون امام حسین(ع)

آن همه تأکید،براى آن است که امام حسین(ع)، اسلام را زنده کرد و خون او، بقاء دین را بیمه نمود. و پیامبر، در وجود حسین، تداوم یافت. (حسین منى و انا من حسین ) شاید یکى از معانى اش این باشد که همچنان که حسین از من است، من هم از حسینم، یعنى اگر نام من و دینم و کتاب آسمانى ام، حیات و ابدیت یافته است. به برکت حسین است و من نیز از حسینم.

پس، چون کربلاى حسین، مظهر و سمبل و اسوه است، مزار او نیز چنین است و زیارت قبرش هم، بیش از همه مورد سفارش پیشوایان دین قرار گرفته است.

پایان پیام/.

دیگر مطالب سرویس عترت را اینجا بخوانید


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : عترت , ویژه ها
به کانال تلگرام عترتنا بپیوندید: Etratona@
شبکه های اجتماعی عترتنا:

با عترتنا در شبکه های اجتماعی همراه شوید:

ارسال دیدگاه

تبلیغات