جدیدترین ها

» روضه خانه » روضه امام حسن مجتبی علیه السلام

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ - ۱۶:۳۳

 کد خبر: 1173

روضه خانه عترتنا؛

روضه امام حسن مجتبی علیه السلام

امام حسین علیه السلام کنار بدن نشست ، تیرها را از بدن بیرون آورد. برادرم! غارت زده آن نیست که مالش را می برند، غارت زده منم که با دست خودم داداشم را میان قبر گذاشتم.

روضه امام حسن مجتبی علیه السلام

امام حسین علیه السلام کنار بدن برادرش امام حسن علیه السلام نشست ، تیرها را از بدن بیرون آورد. برادرم! غارت زده آن نیست که مالش را می برند، غارت زده منم که با دست خودم داداشم را میان قبر گذاشتم.

روضه امام حسن مجتبی علیه السلام عترتنابه گزارش عترتنا / روضه خانه: هفتم صفر بنا بر قولی سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) است که این امام بزرگوار، در سال ۴۹ هجری بر اثر سم، به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع مدینه به خاک سپرده شدند.

السّلامُ عََلَیکَ یَا اَبا مُحَمَّد ٍ یَا حَسَنَ بْنَ عَلی

در فضای کوچه آه مجتبی پیچیده بود
چادر خاکی به زیر دست و پا پیچیده بود

 امام حسن علیه السلام خیلی مظلوم بود در مظلومیتش همین بس که هنوز کودک بود،پنج سال بیشتر نداشت جلوی چشمش به زهرای مرضیه سلام الله علیها جسارت شد.

خودش چهل سال بعد از این حادثه فرمود: «یا مُغَیره أنتَ الَّذی ضربتَ فاطمه بِنْتَ رَسُول الله صلی الله علیه وآله و سلم حتّی أَدْمیتها » ۱ تو جز کسانی بودی که که مادرم زهرا را زدی تا از بدنش خون جاری شد و مجروح شد . ظلمی به او شد که چهل سال بعد از این قضیه وقتی مغیره را می بیند گریه می کند.دنبال مادر راه افتاد، مادر میخواست راجع به فدک صحبت کند و قباله ی فدک را بگیرد. هنگام برگشت امام شاهد سیلی خوردن مادر بود. ۲

ای کاش من حسن را با خود نبرده بودم
در پیش چشم کودک سیلی نخورده بودم

خیلی سخت است فرزند نتواند عکس العمل انجام دهد و سن او اقتضا نکند،ببیند شخصی به مادرش جسارت می کند،سیلی می زند،نگاه کند و اشک در چشمانش حلقه بزند و گریه کند. سال ها این درد در سینه ی امام حسن علیه السلام بود. مظلومیت امام حسن علیه السلام از روزی که مادرش بین در و دیوار قرار گرفت شروع شد.

این مطلب عترتنا را هم ببینید
ناشناخته ماندن برخی از ابعاد تفسیر المیزان/منظور از «مأدبة الله» بودن قرآن

یک روز آمد مسجد دید بابایش دارد میان خون خودش می غلطد،صدا زد یا ابتا! این چه حالتی است؟ یک روز هم به دهان طبیب چشم دوخته بود و طبیب گفت: پسر بزرگ آقا شما هستید؟ به بابایت بگو دیگر وصیت کند او توان ماندن ندارد. یک روز هم وقتی صلح کرد در کوچه های مدینه به امام جسارت کردند و گفتند:« یا مذِّل المؤمنین» توهین ها کردند. خانه هم که می آمد دختر اشعث در خانه بود،همان کسی که به امام زهر نوشاند. وقتی امام مسموم شد. ۳

بچه های صغیری داشت، عبدالله بن حسن شش ماهش بود، قاسم بن الحسن علیه السلام سه سالش بود، خیلی سخت است برای یک مرد که بچه های کوچک دور بستر مرگش بنشینند؛ اما عزیزان من! برادران و خواهران! کسی که یک زندگی سخت داشته باشد،درد مریضی بکشد،مشکلات داشته باشد،وقتی از دنیا برود ، اگر با شکوه تشییع گردد و مردم احترام و عزتش کنند و مراسم خوبی برایش بگیرند یک مقدار بچه هایش آرام می شوند و می گویند: پدرمان سختی کشید اما بدنش با احترام دفن شد.

اما دل ها بسوزد برای امام حسن علیه السلام که این قضیه هم اتفاق نیفتاد. جلوی چشم قاسم بن الحسن علیه السلام ، جلوی چشم عبدالله بن الحسن ، جلوی عباس و جلوی چشم امام حسین علیه السلام که یک عمر با هم بزرگ شده بودند ، یک عمر با هم زندگی کرده بودند،یک وقت ببیند،چوبه های تیر بر بدن مقدس امام علیه السلام نشست ۴

غربت آن است که بعد از مردن
آتش تیر ببارد بر بدن
آتش تیر چو افروخته شد
کفن و جسم به هم دوخته شد

امام حسین علیه السلام کنار بدن نشست ، تیرها را از بدن بیرون آورد. برادرم! غارت زده آن نیست که مالش را می برند، غارت زده منم که با دست خودم داداشم را میان قبر گذاشتم.۵
وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ . ۶

این مطلب عترتنا را هم ببینید
مباهله در بیان استاد انصاریان

پی نوشت ها:

۱-الاحتیاج،ج۱،ص۲۷۸
۲-فضایل و سیره ی حضرت فاطمه سلام الله علیها در آثار علامه حسن زاده آملی،ص۵۴
۳-مقتل فلسفی،ص۴۷
۴-سوگنامه آل محمد،ص ۶۳
۵-سوگنامه آل محمد ص ۶۴
۶-سوره ی شعراء،آ یه ی ۲۷۷
منبع کتاب مقتل” روضه های استاد رفیعی ” ص۵۳-۵۱.

پایان پیام/.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : روضه خانه
به کانال تلگرام عترتنا بپیوندید: Etratona@
شبکه های اجتماعی عترتنا:

با عترتنا در شبکه های اجتماعی همراه شوید:

ارسال دیدگاه

تبلیغات